נעלי מסע

בלוג

כל מה שצריך לדעת על נעלי מסע ונעלי הרים, טיולים רגליים או טרקים. כיצד בוחרים אותן, מה חשוב לבדוק לפני הקניה ואיך שומרים על נעלי מסע לטיולים הבאים.

תכנון של טרק או טיול הליכה טוב מתחיל במסע רכש של ציוד למטייל. ואם כבר החלטתם ללכת הרבה בשטח חשוב שתשקיעו מחשבה מרובה בקניית נעליים טובות ומתאימות להליכה בטבע ובמים, נעלי טיולים שיובילו אתכם וישמרו עליכם בכל צעד ושעל בדרך.

נעלי טיולים ומסעות >

לנעלי מסע תפקידים חשובים במהלך טיול:

  • שמירה על יציבות.
  • תחושת נוחות במהלך צעידה.
  • הגנה על ברכיים, קרסוליים וכפות רגליים.
  • הגנה על הגב.

לפני שרוכשים נעל מסע יש לזכור כי כמו בכל נעל אחרת, גם לנעלים אלו לוקח זמן להתאים את עצמן לכף הרגל. כדאי לרכוש אותן כחודש לפני הטיול וללכת איתן כמה ימים לפני שיוצאים לדרך.

כיצד בוחרים נעלי מסע

כאשר בוחרים נעל מסע יש להתחשב במספר מרכיבים הכוללים את בולם הזעזועים, הגפה, הסוליה והמדרסים.

בולם זעזועים

כאשר הולכים, הברכיים והגב חוטפים זעזוע מן האקט עצמו. כדי למזער את הפגיעה רצוי לחשוב מראש מהו אופי הטיול המתוכנן ומהי כמות המשקל שתסחבו על גבכם.

בולמי זעזועים מתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות:

  • בולמי זעזועים PU – מתאימים למטיילים בעלי משקל כבד על גבם.
  • בולמי זעזועים EVA – סופגים יותר זעזועים אך מתאימים לבעלי משקל קטן יותר על הגב.

ישנם נעלי מסע המשלבות את שתי הקטגוריות ומאפשרות הליכה בכל מצב.

גפה

הגפה היא החלק הפנימי של הנעל והיא יושבת מעל הסוליה. לעיתים קרובות ניתן לראות כי היא מורכבת מפלסטיק, מתכת, חלקי עור ובד. כיום מיוצרים נעלי מסע עם גפה מבד זמש משולב עם בד חזק הגורם להסתגלות קלה יותר לנעל ולתחושת אוורור תמידית.

העמידות של הגפה תלויה במספר שכבות הבדים הפנימיים. ככל שיש יותר שכבות כך יש יותר תפרים הרגישים לשחיקה. אבל, גם כאן ישנו משחק עם בדים ונקודות התפרים שיעלו את רמת הגימור של הנעל ואת הנוחות שלה בהתאם לאזור הטיול המבוקש. טיולים באזורים חמים יצריכו נעלים מאווררות יותר בעלי גפה מבדי רשת ואילו טיולים באזורים הררים, אגמים ונחלים יעלו את הביקוש עבור נעלים מוגנות מים.

סוליה

הסוליה היא החלק הקרוב ביותר לאדמה וככזאת, היא המתווכת בינכם לבין הקרקע. הסולייה עצמה מחלקת לארבעה חלקים עיקריים:

  • סוליה חיצונית – צריכה להיות עמידה בפני שחיקה שכן היא אחראית לאחיזת הרגל באדמה.
  • סוליית ביניים – משמשת כמעין בולם זעזועים ורמת הקושי שלה תלויה באופי הטיול. סוליה זו מתווכת בין הסוליה החיצונית לבין הגפה הפנימית.
  • רפידה פנימית – באה במגע ישיר עם העור ומעניקה את תחושת הרכות והמעטפת המגינה על הרגל.
  • סוליית הקשחה – עשויה מחומר פלסטי קשיח ונמצאת מעל לסוליית הביניים. הסוליה הזו מגנה מפני חדירה של חפצים ועצמים חדים אל הנעל.

שאלות לפני רכישת נעלי מסע

לפני היציאה אל הטיול המיוחל או המסע יש לעצור ולשאול את עצמכם מספר שאלות שיקבעו מהן נעלי המסע הרצויות עבורכם:

  1. כיצד בנוי הטיול – האם הוא מסע של הליכה עם תרמילים כבדי משקל או אולי ישנם עצירות רבות לאורך הדרך. היכן מתבצע הטיול, האם הוא באזור הררי או מדברי ועוד.
  2. ציוד – מהם הדברים שאותם אתם מתכננים לשאת על גבכם ואיתכם לאורך הטיול. משקל התיק יקבע לעיתים קרובות את אופי הנעל הרצויה.
  3. מידת הנעל והמדרס – לנעלי מסע יש אפשרויות רבות של מידות ודגמים ולכן לפעמים תצטרכו לקחת מידה גדולה יותר. אל תהססו למדוד את הנעל עם מדרסים שיוסיפו שכבת הגנה לרגל.
  4. רוחב הנעל – אלמנט חשוב ביותר הוא בדיקה של רוחב הנעל. נעל צמודה מידי וצפופה תביא להרגשת אי-נוחות במהלך הטיול והוצאה מיותרת של כסף. ישנם גזרות שונות לנעלי מסע וכך ניתן להתאימם.
  5. מדידה – יש למדוד נעלי מסע עם הגרביים שאיתם תהיו במהלך הטיול. גרביים יומיומיות או גרבי ספורט הן גרביים דקות יותר מאשר גרבי מסע המיועדות לשמור על חום כף הרגל ובידוד מסוים.

כיצד לשמור על נעלי מסע

לפניכם מספר כללים כיצד לשמור על נעלי המסע שלכם לאורך זמן:

  • יש לנקות את הנעליים אך ורק עם חומרים מומלצים על ידי החברה היצרנית.
  • רצוי למרוח שעווה על הנעליים כדי לשמור על התפרים והעור שלהם. כאשר הנעליים יבשות או לפני הטיול עצמו יש למרוח את השעווה שתגרום לצבע הנעליים להשתנות מעט.
  • לא להשאיר את הנעליים במקומות חשופים לשמש או במקום סגור שיקבל מכת חום גבוהה כמו בתא המטען של הרכב. החום הגבוה פוגם בדבק המחבר בין הסוליה לגפה ומייבש את הנעל.
  • נעלים רטובות יש ליבש בצל וכדי לזרז את תהליך הייבוש של הנעל אפשר להשתמש בנייר סופג. אין להשאיר את הנעליים לייבוש מול תנור או חשופות באופן ישיר לשמש, דבר זה יגרום לסדקים בגפה ולהתכווצותה.

שפצורים לנשק שכל לוחם חייב להכיר
ציוד טקטי וציוד מבצעי

פוסטים קשורים

בלוג

חנות ציוד לחיילים

כל חייל טרם צאתו לדרכו החדשה דואג לציוד אשר ישרת אותו לאורך כל הדרך. זה כולל את הביגוד הטקטי, את…
Call Now Button preloader